Înscriere învățământ primar 2020

Data: 10 martie 2020

Ministerul Educației și Cercetării a decis prelungirea cu o săptămână a perioadei de înscriere în învățământul primar, precum și a perioadei de evaluare psihosomatică.

Perioada de prelungire va începe la data revenirii elevilor la cursuri.

Înscrierile în aplicația online vor continua și în perioada suspendării cursurilor, urmând ca validarea cererilor la unitatea de învățământ să se realizeze în perioada de prelungire.

Sursa: site ISJ – Dambovita – http://www.isj-db.ro/

Scoala Gimnaziala Niculesti

Pentru anul scolar 2020 – 2021, scoala are prevazut in Planul de scolarizare clase grupate astfel:

-Scoala Gimnaziala Niculesti – 1 clasa pregatitoare – prof. inv. primar Neagu Mioara;

-Scoala Gimnaziala Ciocanari – 1 clasa pregatitoare – prof. inv. primar Spirea Elena Laura;

-Scoala Primara nr. 3 Niculesti – 1 clasa pregatitoare -simultan – prof. inv. primar Dumitru Alexandra;

-Scoala Primara nr. 4 Movila – 1 clasa pregatitoare-simultan-inv. Anton Iancu

Evaluarea dezvoltarii psihosomatice a copiilor

La sediile gradinitelor de copii vor fi evaluati psihosomatic, la solicitarea scrisa a parintelui/tutorelui, in vederea cuprinderii in clasa pregatitoare, copiii care implinesc 6 ani intre 1 septembrie si 31 decembrie 2020 (nascuti intre 1 septembrie 2014 si 31 decembrie 2014, inclusiv). Evaluarea va avea loc conform graficului stabilit de CJRAE – Dambovita, in data de 12.03.2020.

Documente necesare:

-cererea parintelui inregistrata in unitate (model atasat);

-fisa de observare a prescolarului inregistrata , semnata de educatoare si director, stampilata (model atasat);

-aviz de la medicul de familie cu mentiunea ” Apt pentru inscrierea in invatamantul primar”.