Elevii din clasa a VIII-a din județul Dâmbovița au susținut luni, 30 ianuarie, proba scrisă la Limba și literatura română și marți, 31 ianuarie, proba de Matematică din cadrul simulării județene a Evaluării Naționale.
Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița a publicat subiectele pe care le-au avut de rezolvat elevii din județul Dâmbovița și baremele. Acestea pot fi consultate accesand link-ul de mai jos.

https://www.isj-db.ro/evaluare-nationala-clasa-a-viii-a

Simulările pentru Evaluarea Națională 2023 se desfășoară în perioada 20-22 martie 2023.
Calendarul simulării Evaluării Naționale 2023 pentru absolvenții clasei a VIII-a:
  • 20 martie 2023: Limba şi literatura română – probă scrisă
  • 21 martie 2023: Matematică – probă scrisă
  • 22 martie 2023: Limba şi literatura maternă – probă scrisă
  • 29 martie 2023: Comunicarea rezultatelor

Rezultatele obținute de elevi la simularea Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a , în anul școlar 2022 – 2023 sunt analizate la nivelul fiecărei unități de învățământ în care s-au desfășurat aceste simulări, prin discuții individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, ședințe cu părinții, precum și la nivelul consiliului profesoral, în vederea adoptării unor măsuri pentru îmbunătățirea performanțelor școlare.

MULT SUCCES!